sithusresin.lk

Sign In | Sign Up

රෙසින් වලින් බුබුලු ඉවත් කරන්නේ කෙසේද?

රෙසින් වලින් බුබුලු ඉවත් කරන්නේ කෙසේද?

🎚️උෂ්ණත්වය 75-80 F හෝ 24-30 C තමයි රෙසින් නිර්මාණයක් කිරීමට සුදුසුම. එක ඔයාගේ කාමර උෂ්ණත්වයට වඩා තරමක් උෂ්ණත්වයෙන් වැඩි. රෙසින් ස්ඵටික 🐝 මී පැණි වලට සමාන අනුකූලතාවයක් තමයි තියෙන්නෙ. මේ දවස් වල එක දිගට ☔ වැස්ස ඒක නිසා කාමර උෂ්ණත්වයට වඩා සීතල නම් චූටි චූයි බුබුලු දහස් ගණනක් හැදිලා වළාකුළක් වගේ රෙසින් නිර්මාණය මතුපිට මීදුමක් බැදිලා වගේ නිර්මාණ කරපු අයට නම් දකින්න ලැබෙන්න ඇති.
⚡art එකක් කරනකොට බුබුලු ආවොත් පෙනුම විනාශ වෙනවා.ලස්සන look එකක් ගන්න රෙසින් dry වෙන්න පෙර එම බුබුලු ඉවත් කිරීම ඉතා වැදගත්.
⤵️මෙන්න එම බුබුලු ඉවත් කර ගන්න පුලුවන් වේගවත් හා ඵලදායී ක්රම කිහිපයක්.
1. රෙසින් මතුපිට සහ අවට උෂ්ණත්වය නිරීක්ෂණය කිරීම
රෙසින් dry කිරීම සඳහා ෆැරන්හයිට් 70-75 ක කාමර උෂ්ණත්වයක් අවශ්ය වේ. රෙසින් සඳහා පරිපූර්ණ උෂ්ණත්වය පවත්වා ගැනීම සඳහා සෑම වෙලාවෙම මුලු කාමරේට නියමිත උෂ්ණත්වයට ගෙන ඒම හැමෝටම පහසු වෙන දෙයක් නෙමෙයි .ඒ නිසා, ඒ වෙනුවට, අල්මාරියක් හෝ පෙට්ටියක් වැනි කුඩා කොටසක් රත් කිරීමට තෝරාගන්න. මෙම කාර්යය සඳහා අතේ ගෙන යා හැකි තාපකයක් නිර්මාණය කර ගන්න.සරලයි.100w විතර බල්බ් එකක් ලං කරලා දාගන්න.දැන් මොල්ඩ් එක පෙට්ටිය ඇතුලින් තියා ගන්න.දවල්ට කරනවා නම් ගොඩාක් හොදයි.රෑට පියබන සත්තු ආලෝකයට ආකර්ෂණය වෙනවා.රෙසින් නිර්මාණයට වැටුනොත් කැත වෙන්න පුලුවන් නිසා.රැට කරනවා නම් පියන වහන්න පුලුවන් විදිහට හදා ගන්න.
2. heat gun එකක් භාවිතා කිරීම
මෙය වේගවත්ම හා වඩාත්ම ඵලදායී ක්රමයයි. දැල්ල රෙසින් මතුපිටට අල්ලන්න.ඉක්මනින් රෙසින් මතුපිටින් ඉවත් කිරීමට වග බලා ගන්න. වරකට තාපයට නිරාවරණය වීම තත්පර 1-3 ක් පමණක් වීම ප්රමානවත් එය 1-3 වතාවක් නැවත නැවත කිරීම ප්රමානවත් .රෙසින් සිසිල් වීමට ඉඩ හරින්න . මිනිත්තු කිහිපයක් රැඳී සිටින්න. දැල්ල අධික ලෙස භාවිතා කරලා අධික ලෙස රත් කරන්න යන්න එපා., සම්පූර්ණයෙන්ම dry වෙන්නේ නැති වෙන්න පුලුවන් සාමාන්යයෙන්, අධික ලෙස රත් වුනොත් dry වූ රෙසින් සිනිඳු මතුපිටක් වෙනුවට මතුපිට ඇලෙන සුළු ගතියක් ගන්න පුලුවන්.
❕🤚 එහෙම එකක් කොහෙන්ද.. ! ඔව් එහෙම එකක් ඕනෙම නෑ.ලෙසියෙන් හොයා ගන්න පුලුවන් ලයිටර් එකක් ගිනි පෙට්ටියක් ලග තියගන්න.. මුලින් කියපු දේම කරන්න.ලයිටර් එකක් තමයි හොදම.. හීට් ගන් එකේ වැඩේම ලයිටර් එකෙන් කර ගන්න පුලුවන්.
3. බුබුලු ස්වභාවිකව ඉවත් වීමට ඉඩ දෙන්න
මේ ක්රමය හරියන්නේ ජුවලරි වගේ පොඩි පොඩි දේවල් වලට විතරයි.මොල්ඩ් වලට වත්කරාට පස්සේ බුබුළු උඩට එනවා.මිශ්රණය තුනී උනාම බුබුලු වර්ධනය වීමට ඇති ඉඩකඩ අඩුයි.
▫️️ මුරණ්ඩු බුබුලු අතින් ඉවත් කරන්න.
අතින්, පින් එකක් භාවිතයෙන් බුබුලු ඉවත් කළ හැකිය. මෙම ක්රමය සාමාන්යයෙන් කුඩා කලා කෘති සඳහා භාවිතා වේ. බුබුලු මත පිඹීම මගින් ද. මෙම ක්රියාවලිය සිදු කර ගත හැක. ස්වර්ණාභරණ, මුදු, කරාබු, කුඩා නිර්මාණ මත පමණයි.. ඔයාලා හැමොටම ලග කෙස් වියළුමක් (හෙයාර් ඩ්රයර්) තියෙනවා නේ.කෙස් වියළන යන්ත්රයේ සැහැල්ලු තාපයන් වායු බුබුලු ඉවත් කිරීමට පුලුවන් , හැබැයි ඒක හීට් ගන් එක තරම් පවර් ෆුල් නෑ.
4. රෙසින් නිවැරදි ආකාරයෙන් වත් කිරීම
මතුපිට සිට අඟල් කිහිපයක් (දෙකක් හෝ හතරක්) මොල්ඩ් එකේ මැදට සෙමින් වත් කිරීම ආරම්භ කරන්න.එතකොට රෙසින් ඒකාකාරව බෙදී යයි. භාවිතා කරන මෝල්ඩ් එක අක්රමවත් හැඩයක් ඇත්නම්, එකම වේගයකින් අච්චුව මත වත් කරමින් කෝප්පය ඒකාකාරව ගෙන යන්න.රෙසින් ඔයා වත් කරන්න එපා .රෙසින් වලට වැක්කෙරෙන්න ඉඩ දෙන්න.මම මුලින් කිවුව හීට් ගන් එකක් හෝ ලයිටර් එකක් භාවිතා කරලා උඩ බුබුලුත් ඉවත් කර ගන්න.
5. පීඩන යන්ත්රයක් භාවිතා කිරීම
පීඩන ප්ලොටිං යනු විශාල රෙසින් නිර්මාණ වලදී හෝ පොලියුරේටීන් වැනි පැහැදිලි රෙසින් භාවිතා කරන විට රෙසින් වලින් බුබුලු ඉවත් කිරීමේ හොඳම ක්රමයකි. සිරවී ඇති බුබුලු වල ප්රමාණය අඩු කිරීම සඳහා පීඩනය ඇති කරවන යන්ත්රයක් වන මෙය වන බුබුළු ඉවත් වන තෙක් විනාඩි කිහිපයක් තැබිය යුතුය.ඒ වගේ යන්ත්රයක් ක්රියාත්මක කරන විදිහ යු ටියුබ් එකේ රෙසින් නිර්මාණ වීඩියෝ බලන කෙනෙක් නම් මේ වෙනකොට දැකලා ඇති.
6. ජලයෙහි රෙසින් රත් කිරීම
සීතල රෙසින් වල සිරවී ඇති බුබුලු මතුපිටට ඒම විශාල කාලයල් ගත වෙනවා ඒ වෙනුවට, රෙසින් සැලකිය යුතු ලෙස රත් වී ඇත්නම්, එම කාලය අඩු කර ගන්න පුලුවන්.මේක තමයි ගොඩාක් ජනප්රිය ලේසිම ලාම දායිම ක්රමය කියලා මම හිතනවා. ඔයාට රෙසින් කෙලින්ම රත් කරන්න බෑ.; ඒ වෙනුවට, උණු වතුරේ රෙසින් තැබීම කරන්න පුලුවන්.ඒ කියන්නේ double boil කිරීම. රෙසින් බදුන විශාල උණු වතුර පුරවා ඇති බදුනක ගිලිවා තැබිය හැකිය. උණුසුම් ජලයේ රත් කර තුනී ස්ථරවලට වත් කිරීමෙන් ඔබට සිරවී ඇති වායු බුබුලු වලින් 90% කට වඩා ඉවත් කළ හැකිය. මිනිත්තු 20 ක උණුසුම් ජලයේ ගිලිවා තැබීම වඩා පලදායි වේ.
7. වැලි කඩදාසි කිරීම සහ නැවත පිරවීම
නිර්මාණය දැනටමත් වියළී ඇත්නම් සහ තවමත් බුබුලු කිහිපයක් මතුපිට හෝ ඊට පහළින් තිබේ නම්, වැලි කඩදාසි භාවිතා කර මතුපිට කපා ගත හැකිය. පැතලි නිර්මාණ සම්බන්ධයෙන් මෙය කළ හැකිය. එය පැතලි නොවූවත්, තවමත් වැලි කඩදාසිවලින් කපා ගත හැකි කෑලි සඳහා ද භාවිතා කළ හැකිය. අවසන් වූ පසු, මතුපිට හොඳින් පිරිසිදු කර උණුසුම් රෙසින් තුනී ස්ථරයක් වත් කරන්න.
එකක් දෙකක් ට්රයි කරලා බලන්නකෝ.මිට අමතරව අත් හදා බලපු වෙනත් අලුත් ක්රම තියෙනවා නම් කමෙන්ට් කරගෙන යන්න.කලින් දාපු ලිපි දෙකේ ලින්ක් පහත තියෙනවා.බලපු නැති අය ඒවත් බලන්න.
ස්තූති
📝 සිතාරා
🎚️උෂ්ණත්වය 75-80 F හෝ 24-30 C තමයි රෙසින් නිර්මාණයක් කිරීමට සුදුසුම. එක ඔයාගේ කාමර උෂ්ණත්වයට වඩා තරමක් උෂ්ණත්වයෙන් වැඩි. රෙසින් ස්ඵටික 🐝 මී පැණි වලට සමාන අනුකූලතාවයක් තමයි තියෙන්නෙ. මේ දවස් වල එක දිගට ☔ වැස්ස ඒක නිසා කාමර උෂ්ණත්වයට වඩා සීතල නම් චූටි චූයි බුබුලු දහස් ගණනක් හැදිලා වළාකුළක් වගේ රෙසින් නිර්මාණය මතුපිට මීදුමක් බැදිලා වගේ නිර්මාණ කරපු අයට නම් දකින්න ලැබෙන්න ඇති.
⚡art එකක් කරනකොට බුබුලු ආවොත් පෙනුම විනාශ වෙනවා.ලස්සන look එකක් ගන්න රෙසින් dry වෙන්න පෙර එම බුබුලු ඉවත් කිරීම ඉතා වැදගත්.
⤵️මෙන්න එම බුබුලු ඉවත් කර ගන්න පුලුවන් වේගවත් හා ඵලදායී ක්රම කිහිපයක්.
1. රෙසින් මතුපිට සහ අවට උෂ්ණත්වය නිරීක්ෂණය කිරීම
රෙසින් dry කිරීම සඳහා ෆැරන්හයිට් 70-75 ක කාමර උෂ්ණත්වයක් අවශ්ය වේ. රෙසින් සඳහා පරිපූර්ණ උෂ්ණත්වය පවත්වා ගැනීම සඳහා සෑම වෙලාවෙම මුලු කාමරේට නියමිත උෂ්ණත්වයට ගෙන ඒම හැමෝටම පහසු වෙන දෙයක් නෙමෙයි .ඒ නිසා, ඒ වෙනුවට, අල්මාරියක් හෝ පෙට්ටියක් වැනි කුඩා කොටසක් රත් කිරීමට තෝරාගන්න. මෙම කාර්යය සඳහා අතේ ගෙන යා හැකි තාපකයක් නිර්මාණය කර ගන්න.සරලයි.100w විතර බල්බ් එකක් ලං කරලා දාගන්න.දැන් මොල්ඩ් එක පෙට්ටිය ඇතුලින් තියා ගන්න.දවල්ට කරනවා නම් ගොඩාක් හොදයි.රෑට පියබන සත්තු ආලෝකයට ආකර්ෂණය වෙනවා.රෙසින් නිර්මාණයට වැටුනොත් කැත වෙන්න පුලුවන් නිසා.රැට කරනවා නම් පියන වහන්න පුලුවන් විදිහට හදා ගන්න.
2. heat gun එකක් භාවිතා කිරීම
මෙය වේගවත්ම හා වඩාත්ම ඵලදායී ක්රමයයි. දැල්ල රෙසින් මතුපිටට අල්ලන්න.ඉක්මනින් රෙසින් මතුපිටින් ඉවත් කිරීමට වග බලා ගන්න. වරකට තාපයට නිරාවරණය වීම තත්පර 1-3 ක් පමණක් වීම ප්රමානවත් එය 1-3 වතාවක් නැවත නැවත කිරීම ප්රමානවත් .රෙසින් සිසිල් වීමට ඉඩ හරින්න . මිනිත්තු කිහිපයක් රැඳී සිටින්න. දැල්ල අධික ලෙස භාවිතා කරලා අධික ලෙස රත් කරන්න යන්න එපා., සම්පූර්ණයෙන්ම dry වෙන්නේ නැති වෙන්න පුලුවන් සාමාන්යයෙන්, අධික ලෙස රත් වුනොත් dry වූ රෙසින් සිනිඳු මතුපිටක් වෙනුවට මතුපිට ඇලෙන සුළු ගතියක් ගන්න පුලුවන්.
❕🤚 එහෙම එකක් කොහෙන්ද.. ! ඔව් එහෙම එකක් ඕනෙම නෑ.ලෙසියෙන් හොයා ගන්න පුලුවන් ලයිටර් එකක් ගිනි පෙට්ටියක් ලග තියගන්න.. මුලින් කියපු දේම කරන්න.ලයිටර් එකක් තමයි හොදම.. හීට් ගන් එකේ වැඩේම ලයිටර් එකෙන් කර ගන්න පුලුවන්.
3. බුබුලු ස්වභාවිකව ඉවත් වීමට ඉඩ දෙන්න
මේ ක්රමය හරියන්නේ ජුවලරි වගේ පොඩි පොඩි දේවල් වලට විතරයි.මොල්ඩ් වලට වත්කරාට පස්සේ බුබුළු උඩට එනවා.මිශ්රණය තුනී උනාම බුබුලු වර්ධනය වීමට ඇති ඉඩකඩ අඩුයි.
▫️️ මුරණ්ඩු බුබුලු අතින් ඉවත් කරන්න.
අතින්, පින් එකක් භාවිතයෙන් බුබුලු ඉවත් කළ හැකිය. මෙම ක්රමය සාමාන්යයෙන් කුඩා කලා කෘති සඳහා භාවිතා වේ. බුබුලු මත පිඹීම මගින් ද. මෙම ක්රියාවලිය සිදු කර ගත හැක. ස්වර්ණාභරණ, මුදු, කරාබු, කුඩා නිර්මාණ මත පමණයි.. ඔයාලා හැමොටම ලග කෙස් වියළුමක් (හෙයාර් ඩ්රයර්) තියෙනවා නේ.කෙස් වියළන යන්ත්රයේ සැහැල්ලු තාපයන් වායු බුබුලු ඉවත් කිරීමට පුලුවන් , හැබැයි ඒක හීට් ගන් එක තරම් පවර් ෆුල් නෑ.
4. රෙසින් නිවැරදි ආකාරයෙන් වත් කිරීම
මතුපිට සිට අඟල් කිහිපයක් (දෙකක් හෝ හතරක්) මොල්ඩ් එකේ මැදට සෙමින් වත් කිරීම ආරම්භ කරන්න.එතකොට රෙසින් ඒකාකාරව බෙදී යයි. භාවිතා කරන මෝල්ඩ් එක අක්රමවත් හැඩයක් ඇත්නම්, එකම වේගයකින් අච්චුව මත වත් කරමින් කෝප්පය ඒකාකාරව ගෙන යන්න.රෙසින් ඔයා වත් කරන්න එපා .රෙසින් වලට වැක්කෙරෙන්න ඉඩ දෙන්න.මම මුලින් කිවුව හීට් ගන් එකක් හෝ ලයිටර් එකක් භාවිතා කරලා උඩ බුබුලුත් ඉවත් කර ගන්න.
5. පීඩන යන්ත්රයක් භාවිතා කිරීම
පීඩන ප්ලොටිං යනු විශාල රෙසින් නිර්මාණ වලදී හෝ පොලියුරේටීන් වැනි පැහැදිලි රෙසින් භාවිතා කරන විට රෙසින් වලින් බුබුලු ඉවත් කිරීමේ හොඳම ක්රමයකි. සිරවී ඇති බුබුලු වල ප්රමාණය අඩු කිරීම සඳහා පීඩනය ඇති කරවන යන්ත්රයක් වන මෙය වන බුබුළු ඉවත් වන තෙක් විනාඩි කිහිපයක් තැබිය යුතුය.ඒ වගේ යන්ත්රයක් ක්රියාත්මක කරන විදිහ යු ටියුබ් එකේ රෙසින් නිර්මාණ වීඩියෝ බලන කෙනෙක් නම් මේ වෙනකොට දැකලා ඇති.
6. ජලයෙහි රෙසින් රත් කිරීම
සීතල රෙසින් වල සිරවී ඇති බුබුලු මතුපිටට ඒම විශාල කාලයල් ගත වෙනවා ඒ වෙනුවට, රෙසින් සැලකිය යුතු ලෙස රත් වී ඇත්නම්, එම කාලය අඩු කර ගන්න පුලුවන්.මේක තමයි ගොඩාක් ජනප්රිය ලේසිම ලාම දායිම ක්රමය කියලා මම හිතනවා. ඔයාට රෙසින් කෙලින්ම රත් කරන්න බෑ.; ඒ වෙනුවට, උණු වතුරේ රෙසින් තැබීම කරන්න පුලුවන්.ඒ කියන්නේ double boil කිරීම. රෙසින් බදුන විශාල උණු වතුර පුරවා ඇති බදුනක ගිලිවා තැබිය හැකිය. උණුසුම් ජලයේ රත් කර තුනී ස්ථරවලට වත් කිරීමෙන් ඔබට සිරවී ඇති වායු බුබුලු වලින් 90% කට වඩා ඉවත් කළ හැකිය. මිනිත්තු 20 ක උණුසුම් ජලයේ ගිලිවා තැබීම වඩා පලදායි වේ.
7. වැලි කඩදාසි කිරීම සහ නැවත පිරවීම
නිර්මාණය දැනටමත් වියළී ඇත්නම් සහ තවමත් බුබුලු කිහිපයක් මතුපිට හෝ ඊට පහළින් තිබේ නම්, වැලි කඩදාසි භාවිතා කර මතුපිට කපා ගත හැකිය. පැතලි නිර්මාණ සම්බන්ධයෙන් මෙය කළ හැකිය. එය පැතලි නොවූවත්, තවමත් වැලි කඩදාසිවලින් කපා ගත හැකි කෑලි සඳහා ද භාවිතා කළ හැකිය. අවසන් වූ පසු, මතුපිට හොඳින් පිරිසිදු කර උණුසුම් රෙසින් තුනී ස්ථරයක් වත් කරන්න.
එකක් දෙකක් ට්රයි කරලා බලන්නකෝ.මිට අමතරව අත් හදා බලපු වෙනත් අලුත් ක්රම තියෙනවා නම් කමෙන්ට් කරගෙන යන්න.කලින් දාපු ලිපි දෙකේ ලින්ක් පහත තියෙනවා.බලපු නැති අය ඒවත් බලන්න.
ස්තූති
📝 සිතාරා

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *