sithusresin.lk

Sign In | Sign Up

NEWBIE RESIN MISTAKES AND HOW TO AVOID THEM – පොදුවේ අත්විඳින resin වැරදි නිවැරදි කරන්නේ මෙන්න මෙහෙමයි.

ලිපි අංක 09 – NEWBIE RESIN MISTAKES AND HOW TO AVOID THEM – පොදුවේ අත්විඳින resin වැරදි නිවැරදි කරන්නේ මෙන්න මෙහෙමයි.

පළපුරුදු හෝ නවකයෙකු වුනත්, වැරදි සිද්ද වෙන්න පුලුවන්. newbies ලා පොදුවේ අත්විඳින resin වැරදි නිවැරදි කරන්නේ මෙන්න මෙහෙමයි.
මතක තබා ගත යුතු පොදු රෙසින් දෝෂ සහ ප්‍රයෝජනවත් tips ලැයිස්තුවක් පහතින් දැක්වේ.

රෙසින් mistake #1: උපදෙස් කියවීම

ආරම්භ කිරීමට,භාවිතයට පෙර නිෂ්පාදනයක් පිළිබඳ උපදෙස් කියවන්න . කිසිදු පියවරක් අතපසු නොකිරීමට සහ එක් එක් නිෂ්පාදනයේ විශේෂතා අවබෝධ කර ගැනීමට උපකාරී වෙනවා. උපදෙස් රෙසින් නිසි ලෙස භාවිතා කිරීම සඳහා අත්‍යවශ්‍ය වන විවිධ ප්‍රයෝජනවත් දේ පිලිනදව දැන ගන්න පුලුවන් . මේවාට ආරක්ෂිත උපදෙස්, සේවා කොන්දේසි, අනතුරු ඇඟවීම්/අවවාදයන්, වැඩ කරන සහ dry කිරීමේ වේලාවන් සහ තවත් දේ ඇතුළත් වෙන්න පුලුවන්.

 

රෙසින් mistake #2: වැරදි රෙසින් වර්ගය තෝරා ගැනීම

ඔබට හොඳම ප්‍රතිඵල ලබා ගැනීමට අවශ්‍ය නම්, විවිධ භාවිතයන් සදහා ඇති විවිධ රෙසින් වර්ග ගැන අවබෝධ කර ගැනීම ඉතා වැදගත් වේ. නිදසුනක් වශයෙන්, ගැඹුරු වත් කිරීම් සදහා සකස් කර ඇති රෙසින් ඇත. ආභරන නිර්මාණ සදහා විශේෂ රෙසින් ඇත.ඒවා ගැඹුරු වත් කිරීම් යොදා ගත නොහැක. නමුත් අඩුම තරමින් ඔබ මේ දේවල් ගැන කල්තියා දැනුවත් විය යුතූඅ.

සමහර රෙසින් අනෙක් ඒවාට වඩා හොඳින් dry වන රෙසින් ද ඇත. උදාහරණයක් ලෙස, සූර්යාලෝකයට නිරාවරණය විය හැකි,uv light එකක් මගින් වෙලා ගත හැකි UV-රෙසින් භාවිතා කිරීමට උත්සාහ කළ හැක .

 

රෙසින් mistake #3: මිශ්‍ර කිරීම

මිශ්‍ර කිරීම ඇති සාමාන්‍ය රෙසින් වලට hardner මිශ්‍ර කිරීම සහ එය ප්‍රමාණවත් ලෙස මිශ්‍ර නොකිරීම ඇතුළත් වේ. ඔබ කොටස් දෙකක් ඒකාබද්ධ කරන සෑම විටම රෙසින් හොඳින් කලවම් කරමින් මිනිත්තු කිහිපයක් ගත කරන්න. අවසානයේදී, රෙසින් මිශ්‍රණයේ ඇති බුබුළු ඉවත් කර ගැනීම සිදු කරන්න. එම ලිපිය කියවන්න,

නිසි මෙවලම් සමඟ ද මිශ්ර කරන බවට වග බලා ගන්න. කලවම් කරන අතරතුර කන්ටේනරයේ පැති සහ පතුලටම කලවම් කිරීමට හැකි stick එකක් භාවිතා කරන්න.

විවිධ අනුපාත වලට අයත් රෙසින් මිශ්ර නොකරන්න.එකම වෙළඳ නාමයක් යටතේ වුවත් ඒවා එකම අනුපාතයන් නොවේ නම්,අහිතකර ලෙස බලපෑ හැක.

 

රෙසින් mistake #4: රෙසින් සමඟ වැඩ කිරීම සඳහා වැරදි උෂ්ණත්වය

resin dry කිරීම සඳහා පාරිසරික උෂ්ණත්වය ඇදහිය නොහැකි තරම් වැදගත් වේ. කාමරයේ උෂ්ණත්වය ඉතා සීතල නම් (ඔබ භාවිතා කරන දේ සඳහා නිර්දේශිත උෂ්ණත්වයට වඩා අඩු) රෙසින් නිසි ලෙස dry නොවේ. එසේම, රෙසින් නිර්දේශිත උෂ්ණත්වය හෝ නොවේ නම්, ප්රතිඵලය අසතුටුදායක වනු ඇත. උදාහරණයක් ලෙස, ක්ෂුද්‍ර බුබුලු සෑදීමේ අවදානමක් ඇත. විනාඩි 10-15 අතර කාලයක් උණුසුම් ස්නානයක තැබීමෙන් බුබුළු ඉවත් කර ගත හැක.

ඊට අමතරව, රෙසින් dry කරන අතරතුර තරමක් ස්ථාවර උෂ්ණත්වයක් අවශ්‍ය වේ. සම්පූර්ණ ක්‍රියාවලිය සඳහා නිර්දේශිත උෂ්ණත්වයන් තබා ගැනීම වග බලා ගන්න.

 

දුම්මල mistake #5: බොහෝ සායම්/වර්ණක එකතු කිරීම

ඕනෑවට වඩා ඩයි හෝ වර්ණක ඇතුළත් කිරීම, විශේෂයෙන් එය දියර වර්ණකයක් නම්, රෙසින් අනුපාතය අවුල් වෙන්න පුලුවන්. සම්පූර්ණ මිශ්‍රණයෙන් 5%කට නොවැඩි විය යුතුය.වැඩිපුර එකතු කළහොත්, ඔබ බලාපොරොත්තු වන වර්ණය ඔබට නොලැබෙනු ඇති අතර රෙසින් නිසි ලෙස dry නොවනු ඇත.

 

රෙසින් mistake #6: මට්ටම් සහ පැතලි බව සහතික කර ගන්න.

රෙසින් වත් කරන විට, වැඩ කරන තැන පැතලි බව සහතික කර ගන්න. රෙසින් ද්‍රාවණයක් නිසා ස්වයං-මට්ටම් වේ, එයින් අදහස් කරන්නේ රෙසින් මොල්ඩ් එකට වතකල විට යාබද අවකාශයන් පිරවීම සඳහා එය ගලා යයි.

කොපමණ රෙසින් භාවිතා කළ යුතුද යන්න මැන බැලීම සඳහා විශේෂ රීතියක් නැත. අවශ්‍ය යැයි සිතන ප්‍රමාණයට වඩා මදක් වැඩි පුර ගන්න.mold එකට වතුර දමා මැන ගන්න.

dry වූ පසු පිරිසිදු කිරීම සඳහා ඔබට isopropyl ඇල්කොහොල් සහ පිරිසිදු රෙදි කඩක් භාවිතා කළ හැක. ඉන්පසුව, එය සමතලා කිරීම සඳහා මතුපිටට වැලි කඩදාසි දමා දෙවන රෙසින් cote එක ආලේප කර හෝ රෙසින් පොලිශ් භාවිතා කොට finishing කර ගන්න.

 

රෙසින් mistake #7: වැරදි ලෙස මැනීම

බොහෝ පොදු දෝෂ වලින් එකක් තමයි වැරදි ලෙස මැනීම. රෙසින් නිෂ්පාදන විවිධ අනුපාත ඇති බැවින්, ඔබ භාවිතා කරන නිශ්චිත නිෂ්පාදනය සඳහා මිනුම් පිළිබඳව දැනුවත් වීම සැමවිටම වැදගත් වේ. උදාහරණයක් ලෙස, ඔබ Table Top Epoxy හෝ Art Epoxy භාවිතා කරන්නේ නම්, එය සාමාන්‍යයෙන් මනිනු ලබන්නේ පරිමාව අනුව 3 සිට 1 දක්වා අනුපාතයකිනි. මෙය එක් පැත්තක් A සිට එක් කොටස B දක්වා කොටසකි. ඇත්ත වශයෙන්ම, අනුපාතය පරීක්ෂා කිරීම සහ එය පරිමාවට හෝ බර අනුව මැන ගන්න.

 

රෙසින් mistake #8: තෙතමනය

මිනුම් කෝප්පවල හෝ මිශ්‍ර කිරීමේ මෙවලම්වල ඉතිරි වූ ජලය, රෙසින් සමඟ සම්බන්ධ වීමට ඉඩ නොදෙන්න.ඒවා වියළි බව සහතික කර ගන්න. තෙතමනය dry කිරීමේ ක්රියාවලියට සෘණාත්මකව බලපෑ හැකිය. ලී හෝ මල් වැනි ඕනෑම දෙයක් වියළීම හෝ මුද්‍රා තැබීම ද ඉතා වැදගත් වන්නේ එබැවිනි.

 

රෙසින් mistake #9: නිෂ්පාදනය භාවිතා කිරීමට බොහෝ කාලයක් බලා සිටීම

සමහර විට පාරිභෝගිකයින් භාණ්ඩයක් මිල දී ගෙන එය භාවිතා කිරීමට බොහෝ කාලයක් බලා සිටියි. මෙහි ඇති ගැටළුව නම්, රෙසින් නිෂ්පාදන විවෘත කර තිබේද නැද්ද යන්න නොසලකා ඒවායේ කල්පැවැත්ම වෙනස් වීමයි. මෙයින් අදහස් කරන්නේ ආයු කාලය නිසි ලෙස dry නොවන රෙසින් ඇති වීමයි. රෙසින් අරන් දිගු කාලයක් ගත වී ඇත්නම්, කුඩා ප්‍රමාණයක් රැගෙන පරීක්ෂා කර ගන්න.
රෙසින් මිශ්‍ර කිරීමට පෙර ඔබට අවශ්‍ය සැපයුම් සකස් කර තබා ගන්න.රෙසින් mix කල පසු බලා සිටීමට කාලයක් නැත.

රෙසින් mistake #10: වැරදි ලෙස ගබඩා කිරීම.

ගබඩා කිරීමේදී සලකා බැලිය යුතු බොහෝ සාධක තිබේ. ඔබට එය සිසිල් අඳුරු ස්ථානයක ගබඩා කිරීමට අවශ්ය වන අතර, තාපය සහ හිරු එළිය නොවැටුනු රෙසින් හොදය.තාපහ හා හිරු එලිය මගින් ඉක්මනින් කහ වීමට ඇති ඉඩ කඩ වැඩිය. සීතල රෙසින් වත් නොකළ යුතු අතර භාවිතයට පෙර උණුසුම් ජලය බෝතල් උණුසුම් කළ හැකිය.

මම කලින් පොස්ට් කරපු ඒවත් කියවන්න.හොදයි නම්.like කරලා share කරන්න..

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *